دانستنیها, سلامتی

گوشی هوشمند هنگام خواب

Danger-sleep-
آیا گوشیهای هوشمند، خواب شما را مختل میکنند؟

بیش از 80 % افراد صاحب گوشی هوشمند هستند و 65 % صاحبان گوشیهای هوشمند اعتراف میکنند که شبها گوشی‌شان را بررسی میکنند. اسکرول شبانه ممکن است یک فعالیت بی ضرر به نظر برسد اما انجام این کار باعث می‌شود دیرتر به خواب بروید و سختتر بیدار شوید.

یک گوشی هوشمند چه طور میتواند خواب را مختل کند؟
بدن متکی به یک ریتم شبانه روزی برای دانستن زمان شروع خواب و زمان احساس بیداری است. ریتم شبانه روزی یک فرایند زیستی 24 ساعته است که طلوع و غروب خورشید را تقلید میکند. بخش خاصی از مغز به نام هسته سوبراکیاسماتیک از نشان ههای خارجی مانند نور برای تنظیم این ریتم استفاده میکند. در شب، بدن به طور معمول با آزاد کردن ملاتونین به تاریکی واکنش نشان میدهد، ترشح این هورمون نشان میدهد که وقت خوابیدن است.
مغز ما نسبت به نور بسیار حساس است و نور آبی ساطع شده از تلفنهای همراه و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی تولید ملاتونین رو به تأخیر می اندازند. کمبود ملاتونین میتواند خوابیدن را دشوار کند و در طول زمان منجر به بی خوابی و خستگی شود.
فرایند خواب دو مرحله دارد: حرکت سریع چشم و حرکت آهسته چشم. نور آبی میتواند روی هر دو مرحله تاثیر بگذارد و میزان زمانی که بدن در خواب حرکت آهسته و سریع چشم میخوابد را کاهش دهد. این دو مرحله خواب برای تحکیم خاطرات و تنظیم خلق و خوی مهم هستند .

آیا نور آبی کودکان را هم تحت تاثیر قرار میدهد؟
چشم کودکان به نور حسا ستر است و نور آبی از صفحه نمایشها میتواند تولید ملاتونین را تا دو برابر برای کودکان در مقایسه با بزرگسالان به تأخیر اندازد. این امر منجر به بیخوابی و کاهش کیفیت خواب میشود و برای کودکان مضر است.
استراحت با کیفیت برای رشد کودکان بسیار مهم است. خواب ضعیف در کودکان میتواند بر عملکرد تحصیلی، رفتار و خلق و خوی انها تاثیر بگذارد و باعث چاقی و افسردگی شود.

اجتناب از نگاه کردن به صفحه نمایش قبل از خواب میتواند به کودکان و بزرگسالان کمک کند که سریعتر به خواب روند و خواب عمیقتری داشته باشند. برخی از راههای ساخت یک روال خواب بدون تکنولوژی که استراحتی با کیفیت را ایجاد میکند عبارتند از :

دور نگه داشتن تلفن از اتاق خواب

گذاشتن تلفن درست در کنار بالین شما رو وسوسه میکند که تا دیر وقت در شبکه های اجتماعی سرگرم شوید و وقتی به خواب میروید با هر نوتیفیکیشن بیدار شوید. دور نگه داشتن دستگاه‌های الکترونیکی از اتاق خواب یکی از راههای جلوگیری از اثرات مضر نور آبی در خواب است.

استفاده از یک ساعت زنگ دار

بسیاری از مردم برای بیدار شدن در صبح از آلارم تلفن همراه استفاده میکنند و این موضوع هم میتواند منجر به اسکرول طولانی در شب شود. پس بهتر است از یک ساعت زنگدار برای بیدار شدن استفاده کنید .

انجام فعالیتی آرامش بخش

خواندن کتاب، نوشیدن چای یا یک دوش کوتاه آب گرم را جایگزین استفاده از گوشی قبل خواب کنید. این آرامش دور از صفحه نمایش میتواند به آماده سازی بدن و ذهن شما برای استراحت کمک کند.

استفاده ازعینک فیلترینگ بلو-لایت

اجتناب از تکنولوژی به طور کامل قبل از خواب ممکن است برای همه عملی نباشد. اگر شما نمی توانید قبل رفتن به رخت خواب به طور کامل خودتان را از صفحه نمایشها دور کنید، عینک فیلتر نور آبی میتواند برای شما مفید باشد. این عینک پوشش ویژه‌ ای برای محدود کردن سطح نور آبی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *